MAN TGS M concrete mixer truck 6*6 Allrad
Product number:
156776
Listprice:
19,50 €
The Herpa construction vehicle fleet in red and silver is complemented by a concrete mixer with the entirely new designed 6x6 all-wheel chassis. Motor vehicle is an MAN TGS with the medium-size M-cab. The chassis was specifically adjusted for MAN.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa construction vehicle fleet in red and silver is complemented by a concrete mixer with the entirely new designed 6x6 all-wheel chassis. Motor vehicle is an MAN TGS with the medium-size M-cab. The chassis was specifically adjusted for MAN.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 46 g |
| Release Date | March/April 2010 |