MAN TGA XL heavy duty tractor
Product number:
148627
Listprice:
16,00 €
The latest heavy-duty MAN tractor, the TG 660 A, also features the newest MAN XL cabin. The Herpa model is released with the latest chassis version, featuring new heavyduty aggregates and a Techno-Design 8000 warning light system.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 47.2 g |
| Release Date | November/December 2002 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest heavy-duty MAN tractor, the TG 660 A, also features the newest MAN XL cabin. The Herpa model is released with the latest chassis version, featuring new heavyduty aggregates and a Techno-Design 8000 warning light system.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 47.2 g |
| Release Date | November/December 2002 |