Iveco S-Way bulk silo semitrailer „Beton Potthoff“
Product number:
314237
Listprice:
42,95 €
Rosendahl in the Münster region is home to the Potthoff group, which also has branches in Mecklenburg-Western Pomerania. New to the fleet is this Iveco S-Way, which pulls one of the company’s bulk silo trailers. Further models of the company group are being planned by Herpa.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Rosendahl in the Münster region is home to the Potthoff group, which also has branches in Mecklenburg-Western Pomerania. New to the fleet is this Iveco S-Way, which pulls one of the company’s bulk silo trailers. Further models of the company group are being planned by Herpa.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2021 |