Mercedes-Benz Actros L promotionn truck "Schmidt"
Product number:
268325
Listprice:
23,09 €
The history of the Schmidt group sounds like many other postwar stories from Germany. After World War II, Karl Schmidt began transporting goods on an old army truck. Today, the Schmidt group is a mid-size company, employing more than 750 people, and with a fleet of over 800 silo vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmidt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 79 g |
| Production date | 12/2003 |
| Limited quantity | 1100 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The history of the Schmidt group sounds like many other postwar stories from Germany. After World War II, Karl Schmidt began transporting goods on an old army truck. Today, the Schmidt group is a mid-size company, employing more than 750 people, and with a fleet of over 800 silo vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmidt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 79 g |
| Production date | 12/2003 |
| Limited quantity | 1100 |