Herpa advent calendar 2006 (24 exklusive models)
Product number:
152143
Listprice:
91,75 €
24 surprises for every Herpa model car collector. The 2006 Advent calendar features 24 miniature models, each in special edition colors made exclusively for the calendar. A transparent speciality is the highlight – the door to this fantastic model is not to be opened before Christmas Eve!
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Multicolored |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 368 x 38 mm |
| Weight | 263 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
24 surprises for every Herpa model car collector. The 2006 Advent calendar features 24 miniature models, each in special edition colors made exclusively for the calendar. A transparent speciality is the highlight – the door to this fantastic model is not to be opened before Christmas Eve!
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Multicolored |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 368 x 38 mm |
| Weight | 263 g |
| Release Date | September/October 2006 |