MAN TGM Ziegler Z-Cab fire truck „Fire department Augsburg“
Product number:
095242
Listprice:
39,95 €
Once again, the Augsburg fire brigade provides an original for a Herpa model. The current Ziegler Z-Cab on an MAN chassis with the well-known design of the Augsburg fire brigade will be produced as a miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again, the Augsburg fire brigade provides an original for a Herpa model. The current Ziegler Z-Cab on an MAN chassis with the well-known design of the Augsburg fire brigade will be produced as a miniature model in a unique edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |