Herpa Cars&Trucks Starter Set "fire department"
Product number:
150040
Listprice:
81,50 €
One thing a city cannot due without, is a well equipped fire station. A building kit, five fire engines, as well as two containers and the fitting ground foil are all in one box. In connection with the shipping company, and the gas station I and II sets, this new starter set forms an extensive and attractive diorama.
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 440 x 77 x 70 mm |
| Weight | 1423 g |
| Release Date | November/December 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One thing a city cannot due without, is a well equipped fire station. A building kit, five fire engines, as well as two containers and the fitting ground foil are all in one box. In connection with the shipping company, and the gas station I and II sets, this new starter set forms an extensive and attractive diorama.
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 440 x 77 x 70 mm |
| Weight | 1423 g |
| Release Date | November/December 2003 |