Iveco Stralis XP bulk silo semitrailer "Monjean"
Product number:
310451
Listprice:
42,95 €
The forwarding company Monjean from the Westphalian town of Düren deals primarily with the Europe-wide transport of powdery and liquid goods. Herpa’s new Iveco Stralis XP is also being used by the company with its distinctive vehicle design, and is being produced by Herpa in a one-time edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Monjean |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Monjean from the Westphalian town of Düren deals primarily with the Europe-wide transport of powdery and liquid goods. Herpa’s new Iveco Stralis XP is also being used by the company with its distinctive vehicle design, and is being produced by Herpa in a one-time edition.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Monjean |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78 g |
| Release Date | July/August 2019 |