Iveco S-Way curtain canvas semitrailer "Gustav Mäuler"
Product number:
314121
Listprice:
39,95 €
The transport company was founded by Gustav Mäuler as early as 1939, and today, it is one of the leading shipping companies in North Rhine-Westphalia. At Mäuler, too, the new Iveco S-Way is already one of the new additions to the fleet, which Herpa has realized as a one-off miniature model edition with a curtain canvas semitrailer.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company was founded by Gustav Mäuler as early as 1939, and today, it is one of the leading shipping companies in North Rhine-Westphalia. At Mäuler, too, the new Iveco S-Way is already one of the new additions to the fleet, which Herpa has realized as a one-off miniature model edition with a curtain canvas semitrailer.
| Manufacturer | Iveco |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |