GAZ 69 "NVA"
Product number:
049771
Listprice:
14,50 €
The troops of the National People’s Army of the GDR operated the GAZ 69. Compared to item 024792, the model received a modified canvas-cover color and features the typical multi-colored NVA logo on the doors.
| Manufacturer | GAZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The troops of the National People’s Army of the GDR operated the GAZ 69. Compared to item 024792, the model received a modified canvas-cover color and features the typical multi-colored NVA logo on the doors.
| Manufacturer | GAZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NVA |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | May/June 2012 |