MAN TGS M truck chassis with load handling system "Goslar fire department"
Product number:
092722
Listprice:
34,95 €
This MAN swap body truck also stems from Goslar, and is dispatched via the fire fighter main office. This MAN is loaded with a swap body for respiratory equipment including a lamp post in the front.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehrtechnische Zentrale Goslar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.6 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This MAN swap body truck also stems from Goslar, and is dispatched via the fire fighter main office. This MAN is loaded with a swap body for respiratory equipment including a lamp post in the front.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehrtechnische Zentrale Goslar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50.6 g |
| Release Date | November/December 2016 |