MAN TGA XXL curtain canvas semitrailer "Nordhauser"
Product number:
259996
Listprice:
29,50 €
The roots of the forwarding agency are in 1954. At the time, Heinz-Otto Schult, the senior manager and father of the current company owner Detlef Schult, founded his driving business in the former GDR. With entrepreneurial hard work, Schult Senior successfully offered his transport services in these difficult times. After the turn, the company developed into a reliable, local and international transport and freight forwarder with 15 employees. Reason for Eckes AG to use this freight forwarder as a transport partner. The original vehicle was put into service at the forwarding agent at the beginning of July. The Herpa model is offered across all extra partners and manufactured in a small edition of 1,000 pieces. The curtain planner has already come from the new Herpa femoral generation.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schult |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Anthracite / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 09/2007 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The roots of the forwarding agency are in 1954. At the time, Heinz-Otto Schult, the senior manager and father of the current company owner Detlef Schult, founded his driving business in the former GDR. With entrepreneurial hard work, Schult Senior successfully offered his transport services in these difficult times. After the turn, the company developed into a reliable, local and international transport and freight forwarder with 15 employees. Reason for Eckes AG to use this freight forwarder as a transport partner. The original vehicle was put into service at the forwarding agent at the beginning of July. The Herpa model is offered across all extra partners and manufactured in a small edition of 1,000 pieces. The curtain planner has already come from the new Herpa femoral generation.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schult |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Anthracite / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 09/2007 |
| Limited quantity | 1000 |