Mercedes-Benz Atego rescue vehicle RW2 "Warendorf fire department"
Product number:
283458
Listprice:
24,50 €
Warendorf is located south of Münster and has approx. 38,000 citizens. The auxiliary fire department Warendorf operates a fleet of 30 fire engines and special appliances at approx. 200 operations per year. Exclusive model for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Stadt Warendorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 157 x 75 x 35 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Production date | 05/2007 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Warendorf is located south of Münster and has approx. 38,000 citizens. The auxiliary fire department Warendorf operates a fleet of 30 fire engines and special appliances at approx. 200 operations per year. Exclusive model for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Stadt Warendorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 157 x 75 x 35 mm |
| Weight | 47.5 g |
| Production date | 05/2007 |
| Limited quantity | 750 |