Liebherr mobile crane LTM 1045/1 "Felbermayr" (A)
Product number:
301985
Listprice:
39,50 €
The Liebherr mobile crane LTM 1045/1 is released in the design of the Austrian company Felbermayr. The authentically designed model consists of over 100 components, the four-piece arm with a latticed mast top and the luffing top can be extended to a grand length of 60 centimeters. Also still available: Item-Nr. 907453 Scania R HL teletrailer semitrailer with wind energy blades "Felbermayr" (A)
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 152.5 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Liebherr mobile crane LTM 1045/1 is released in the design of the Austrian company Felbermayr. The authentically designed model consists of over 100 components, the four-piece arm with a latticed mast top and the luffing top can be extended to a grand length of 60 centimeters. Also still available: Item-Nr. 907453 Scania R HL teletrailer semitrailer with wind energy blades "Felbermayr" (A)
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | construction machinery |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 152.5 g |
| Release Date | March/April 2013 |