MAN TGS LX chromium plated tank semitrailer "Talke"
Product number:
153812
Listprice:
23,00 €
When a new MAN tractor is released on the market, the forwarding company Talke is always one of the first to operate it in its fleet. This also applies to the 1/87 scale. The model of the chromium tank semitrailer in Talke design is pulled by the new MAN TGS series. The lean elevated roof variant type LX is used here. Another specialty are the chromium tension rings on the tank which are applied separately in a more matt design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red / chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
When a new MAN tractor is released on the market, the forwarding company Talke is always one of the first to operate it in its fleet. This also applies to the 1/87 scale. The model of the chromium tank semitrailer in Talke design is pulled by the new MAN TGS series. The lean elevated roof variant type LX is used here. Another specialty are the chromium tension rings on the tank which are applied separately in a more matt design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red / chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | September/October 2007 |