MAN TGA XLX curtain tarp trailer "Fliegl"
Product number:
153096
Listprice:
28,25 €
The Fliegl Fahrzeugbau GmbH manufactures the in Sweden and Russia operated Road Train. The three-axle motor vehicle pulls a three-axle trailer, which sits on a two-axle dolly, coupled with a drawbar. The 87 times smaller pendant from Herpa will also have an exceptional length and will be designed with Fiegl’s house colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fliegl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 117.5 g |
| Release Date | March/April 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Fliegl Fahrzeugbau GmbH manufactures the in Sweden and Russia operated Road Train. The three-axle motor vehicle pulls a three-axle trailer, which sits on a two-axle dolly, coupled with a drawbar. The 87 times smaller pendant from Herpa will also have an exceptional length and will be designed with Fiegl’s house colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fliegl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 117.5 g |
| Release Date | March/April 2007 |