Mercedes-Benz Actros LH rigid tractor "Herpa presents II / gold fever"
Product number:
222075
Listprice:
29,50 €
After the sudden death of the forwarder Manfred Brand from Cologne, his widow managed liquidated the business. Thereupon, TrioTrans shipping company bought the gold fever truck and equipped it with a new tractor which we are now releasing as limited special model on a Private Collection stand.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Production date | 07/2009 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the sudden death of the forwarder Manfred Brand from Cologne, his widow managed liquidated the business. Thereupon, TrioTrans shipping company bought the gold fever truck and equipped it with a new tractor which we are now releasing as limited special model on a Private Collection stand.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92 g |
| Production date | 07/2009 |
| Limited quantity | 1000 |