MAN 750L tank semitrailer "Shell"
Product number:
156516
Listprice:
22,50 €
With this tank truck, Herpa premiers the old, single-axle tank trailer, then known from the Albedo assortment. Tractor is a two-axle MAN 750L. The model will be released in the then common design of the British oil major Shell.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With this tank truck, Herpa premiers the old, single-axle tank trailer, then known from the Albedo assortment. Tractor is a two-axle MAN 750L. The model will be released in the then common design of the British oil major Shell.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 53 g |
| Release Date | November/December 2009 |