Mercedes-Benz Actros LH silo semitrailer "Langgärtner"
Product number:
924146
Listprice:
34,50 €
The medium -sized company Hans Langgärtner is a service provider for various transports. With over 60 years of experience in the transport sector, the company works across Europe with 54 own vehicles and various subcontractors. In addition to classic freight power, Hans Langgärtner rents various working platforms, forklifts and also sells gas bottles, grill charcoal and wood briquettes.This model was produced exclusively for the company and is also available as a partial edition in the Herpa brand shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Langgärtner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Production date | 05/2016 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The medium -sized company Hans Langgärtner is a service provider for various transports. With over 60 years of experience in the transport sector, the company works across Europe with 54 own vehicles and various subcontractors. In addition to classic freight power, Hans Langgärtner rents various working platforms, forklifts and also sells gas bottles, grill charcoal and wood briquettes.This model was produced exclusively for the company and is also available as a partial edition in the Herpa brand shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Langgärtner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-cream white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Production date | 05/2016 |
| Limited quantity | under 500 |