Mercedes-Benz Actros L Kühlkoffer-Sattelzug "Schober"
Product number:
900027
Listprice:
24,50 €
Every year, the fleet of the medium-sized logistic company Schober covers 30 million kilometers on Europe’s roads. An environmental-friendly management is very important for the company from Württemberg. The Schober trucks are mostly powered by biodiesel. For the customers to become aware of that fact, the claim “environmental-friendly transport solutions” is printed on every vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schober |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 11/2010 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Every year, the fleet of the medium-sized logistic company Schober covers 30 million kilometers on Europe’s roads. An environmental-friendly management is very important for the company from Württemberg. The Schober trucks are mostly powered by biodiesel. For the customers to become aware of that fact, the claim “environmental-friendly transport solutions” is printed on every vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schober |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 11/2010 |
| Limited quantity | under 500 |