MAN SÜ 240 railway bus "DB"
Product number:
156011
Listprice:
18,50 €
A must for all era III railroad fans: The good old MAN intercity bus is now also available in the typical 80’s dark red design of the Deutsche Bundesbahn. Of course the famous “DB-cookie” can’t be missing.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A must for all era III railroad fans: The good old MAN intercity bus is now also available in the typical 80’s dark red design of the Deutsche Bundesbahn. Of course the famous “DB-cookie” can’t be missing.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Deutsche Bundesbahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |