MAN TGL three way dumper "Max Wild"
Product number:
154994
Listprice:
13,50 €
A small but fine model from the fleet of the demolition- and heavy duty transport specialist Max Wild. A MAN TGL three-side dumper. The model contains the authentic paint work and logos. Furthermore, the tipping trough can be tipped backwards and towards the left and the right. The tail-lifts can be folded down. Furthermore, the hydraulic stamp to lift the lift-gate is authentically and moveable replicated.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A small but fine model from the fleet of the demolition- and heavy duty transport specialist Max Wild. A MAN TGL three-side dumper. The model contains the authentic paint work and logos. Furthermore, the tipping trough can be tipped backwards and towards the left and the right. The tail-lifts can be folded down. Furthermore, the hydraulic stamp to lift the lift-gate is authentically and moveable replicated.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26 g |
| Release Date | September/October 2008 |