Imperial Japanese Army Air Service Nakajima Ki43
Product number:
81AC039
Listprice:
16,76 €
Oxford is the leading manufacturer of miniature models in the die cast area. This model out of the Aviation series reprents a favorably priced but at the same time very detailed product. Each aircraft from the series tells the very personal story of the pilot who commandeered it - from the time of 1914 to the Cold War.
| Manufacturer | Nakajima |
|---|---|
| Scale | 1:72 |
| Operator | Luftwaffe |
| Category | Oxford Aviation |
| Wings Type | Ki-43 Hayabusa |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 195 x 85 x 195 mm |
| Weight | 330 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer:
Oxford Diecast Ltd
Unit 6 Ystrad Trade Park
Fforestfach
Swansea
United Kingdom
customerservice@oxforddiecast.co.uk
Details of the responsible person
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Oxford is the leading manufacturer of miniature models in the die cast area. This model out of the Aviation series reprents a favorably priced but at the same time very detailed product. Each aircraft from the series tells the very personal story of the pilot who commandeered it - from the time of 1914 to the Cold War.
| Manufacturer | Nakajima |
|---|---|
| Scale | 1:72 |
| Operator | Luftwaffe |
| Category | Oxford Aviation |
| Wings Type | Ki-43 Hayabusa |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 195 x 85 x 195 mm |
| Weight | 330 g |
| Release Date | November/December 2015 |