Icelandair Boeing 757-300
Product number:
510288
Listprice:
16,41 €
When Icelandair began offering cheap scheduled flights between Europe and North America, it was in a way the world‘s first „budget“ airline. Today, Icelandair is one of just a few carriers who operate the stretched version of this narrowbody jet. The original of the model, registration TF-FIX, is the only Icelandic plane of that type, a second one has been ordered.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Icelandair |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 119 x 33 x 119 mm |
| Wingspan | 76 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | TF-FIX |
| Release Date | January/February 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
When Icelandair began offering cheap scheduled flights between Europe and North America, it was in a way the world‘s first „budget“ airline. Today, Icelandair is one of just a few carriers who operate the stretched version of this narrowbody jet. The original of the model, registration TF-FIX, is the only Icelandic plane of that type, a second one has been ordered.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Icelandair |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 119 x 33 x 119 mm |
| Wingspan | 76 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | TF-FIX |
| Release Date | January/February 2004 |