Icelandair Boeing 757-200 with Winglets
Product number:
504706
Listprice:
17,50 €
19 Boeing 757-200s belong to the ultra-modern fleet of the Icelandic airline. Recently they have been equipped with winglets. The original of this model, registered TF-FIO is a 757-208T which was purchased new in 1999 and named “Valdis”. It is operated in scheduled services to Europe as well as to North America.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Icelandair |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 76 mm |
| Weight | 57 g |
| Aircraft Registration | TF-FIO |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
19 Boeing 757-200s belong to the ultra-modern fleet of the Icelandic airline. Recently they have been equipped with winglets. The original of this model, registered TF-FIO is a 757-208T which was purchased new in 1999 and named “Valdis”. It is operated in scheduled services to Europe as well as to North America.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Icelandair |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 76 mm |
| Weight | 57 g |
| Aircraft Registration | TF-FIO |
| Release Date | November/December 2007 |