Iberia Boeing 727-200
Product number:
528467
Listprice:
25,90 €
After 28 years, Iberia retired its last 727 in 2001, the "Monasterio de Poblet" having the honor of the final flight.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Iberia |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 727 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 66 mm |
| Weight | 50 g |
| Aircraft Registration | EC-DDX |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After 28 years, Iberia retired its last 727 in 2001, the "Monasterio de Poblet" having the honor of the final flight.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Iberia |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 727 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 66 mm |
| Weight | 50 g |
| Aircraft Registration | EC-DDX |
| Release Date | January/February 2016 |