Iberia Airbus A340-600
Product number:
553865
Listprice:
59,50 €
In August 2010, the Spanish airline Iberia commissioned the last airplane of the world’s longest passenger airplane and named it “Ciudad de Mexico”. There are 17 A340-600s in the fleet.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Iberia |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 365 x 112 x 365 mm |
| Wingspan | 319 mm |
| Weight | 945 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In August 2010, the Spanish airline Iberia commissioned the last airplane of the world’s longest passenger airplane and named it “Ciudad de Mexico”. There are 17 A340-600s in the fleet.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Iberia |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A340 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 365 x 112 x 365 mm |
| Wingspan | 319 mm |
| Weight | 945 g |
| Release Date | January/February 2011 |