Herpa Toys: Lufthansa Airbus A380 "100 Years" Aviation Toy
Product number:
86DT-4137
Listprice:
14,95 €
Lufthansa’s "Super Jumbo" is now available in the special anniversary livery featuring an XXL-sized crane as part of the growing Herpa Toys series. Made of die-cast metal and plastic, these durable airplanes are a great way for children ages three and up to take off into the exciting world of aviation!
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Operator | Lufthansa |
| Category | News, WINGS |
| Material | plastic |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 212 x 52 x 145 mm |
| Weight | 125 g |
| Release Date | News IV, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Lufthansa’s "Super Jumbo" is now available in the special anniversary livery featuring an XXL-sized crane as part of the growing Herpa Toys series. Made of die-cast metal and plastic, these durable airplanes are a great way for children ages three and up to take off into the exciting world of aviation!
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Operator | Lufthansa |
| Category | News, WINGS |
| Material | plastic |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 212 x 52 x 145 mm |
| Weight | 125 g |
| Release Date | News IV, July/August 2026 |