Herpa MiniKit: Mercedes-Benz Atego 13 box truck with rear tail lift, white (1 piece)
Product number:
014397
Listprice:
19,95 €
Featuring a folding tailgate, a roof spoiler, and a radiator grille integrated into the body, the latest Mercedes-Benz Atego box truck in white completes the MiniKit model kit lineup.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | MiniKit, News |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 155 x 35 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Featuring a folding tailgate, a roof spoiler, and a radiator grille integrated into the body, the latest Mercedes-Benz Atego box truck in white completes the MiniKit model kit lineup.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | MiniKit, News |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 155 x 35 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |