Herpa Basic: Scania 141 lowboy semitrailer, orange
Product number:
321730
Listprice:
24,95 €
Orange vehicles were also the norm in the construction and heavy-duty vehicle sector in the 1970s, as is the case with this one, which features a local transport cab and a three-axle low-loader trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Herpa Basic, News |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Orange vehicles were also the norm in the construction and heavy-duty vehicle sector in the 1970s, as is the case with this one, which features a local transport cab and a three-axle low-loader trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Herpa Basic, News |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |