Herpa Basic: Ford Transit tarpaulin, municipal orange
Product number:
099523
Listprice:
12,95 €
Equipped with a rotating beacon and a tarp, the classic Ford Transit flatbed truck rounds out the Herpa Basic line of municipal vehicles.
| Manufacturer | Ford |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Herpa Basic, News |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Equipped with a rotating beacon and a tarp, the classic Ford Transit flatbed truck rounds out the Herpa Basic line of municipal vehicles.
| Manufacturer | Ford |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Herpa Basic, News |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |