Helvetic Fokker 100 – HB-JVF
Product number:
534703
Listprice:
23,95 €
The final two remaining Fokker 100, among them HB-JVF, were retired in 2019, making room for more modern aircraft. Make sure to secure your model of the reliable and well-liked Dutch twinjet in the 1/500 scale.
| Manufacturer | Fokker |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Helvetic Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Fokker 100 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 56 mm |
| Weight | 32 g |
| Aircraft Registration | HB-JVF |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The final two remaining Fokker 100, among them HB-JVF, were retired in 2019, making room for more modern aircraft. Make sure to secure your model of the reliable and well-liked Dutch twinjet in the 1/500 scale.
| Manufacturer | Fokker |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Helvetic Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Fokker 100 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 56 mm |
| Weight | 32 g |
| Aircraft Registration | HB-JVF |
| Release Date | November/December 2020 |