Hapag-Lloyd Express Fokker 100 – D-AGPN
Product number:
571258
Listprice:
75,95 €
Two months after its competitor Germanwings, Hapag-Lloyd Express commenced operations as the low-cost carrier of the TUI Group in 2002. Due to its catchy slogan “Fly for the price of Taxi” and the fitting, very distinctive color scheme it got off to a strong start. Next to 737s the airline operated Fokker 100s in the taxi-style livery. In 2007, HLX merged with Hapagfly to form today’s TUIfly brand.
| Manufacturer | Fokker |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Hapag-Lloyd |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Fokker 100 |
| Material | metal |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 57 x 160 mm |
| Wingspan | 140 mm |
| Weight | 245 g |
| Aircraft Registration | D-AGPN |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Two months after its competitor Germanwings, Hapag-Lloyd Express commenced operations as the low-cost carrier of the TUI Group in 2002. Due to its catchy slogan “Fly for the price of Taxi” and the fitting, very distinctive color scheme it got off to a strong start. Next to 737s the airline operated Fokker 100s in the taxi-style livery. In 2007, HLX merged with Hapagfly to form today’s TUIfly brand.
| Manufacturer | Fokker |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Hapag-Lloyd |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Fokker 100 |
| Material | metal |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 57 x 160 mm |
| Wingspan | 140 mm |
| Weight | 245 g |
| Aircraft Registration | D-AGPN |
| Release Date | March/April 2021 |