Global Supertanker Services Boeing 747-400 – N744ST “Spirit of John Muir”
Product number:
612609
Listprice:
22,95 €
Originally designed for inflight sales, the plastic push-fit models oft he Herpa Snap-Fit series shine with an attractive finish and a great value for the money. Snap-Fit models are available in the scales 1/100, 1/200 to 1/250, include an elegant display stand, and can be assembled in no time without a drop of glue.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:250 |
| Operator | Global Supertanker Services |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | 747 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 321 x 40 x 170 mm |
| Weight | 195 g |
| Aircraft Registration | N744ST Spirit of John Muir |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Originally designed for inflight sales, the plastic push-fit models oft he Herpa Snap-Fit series shine with an attractive finish and a great value for the money. Snap-Fit models are available in the scales 1/100, 1/200 to 1/250, include an elegant display stand, and can be assembled in no time without a drop of glue.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:250 |
| Operator | Global Supertanker Services |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | 747 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 321 x 40 x 170 mm |
| Weight | 195 g |
| Aircraft Registration | N744ST Spirit of John Muir |
| Release Date | May/June 2021 |