Germania Boeing 737-700 "TUI"
Product number:
560627
Listprice:
20,00 €
This model‘s sister plane with the registration D-AGEP was recently released as a 1/500 scale model for the Herpa Wings Club. Now, another Germania jet with the TUI livery, registration D-AGEN, will come out in the 1/400 scale. The German charter airline Germania was the launching carrier for the Boeing 737-700 in 1998, but left the promotional appearance to its most important customer of the time, the package vacation company TUI.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Germania |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 30 x 94 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 54 g |
| Release Date | March/April 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model‘s sister plane with the registration D-AGEP was recently released as a 1/500 scale model for the Herpa Wings Club. Now, another Germania jet with the TUI livery, registration D-AGEN, will come out in the 1/400 scale. The German charter airline Germania was the launching carrier for the Boeing 737-700 in 1998, but left the promotional appearance to its most important customer of the time, the package vacation company TUI.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Germania |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 30 x 94 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 54 g |
| Release Date | March/April 2003 |