Germania Boeing 737-700
Product number:
517874
Listprice:
17,00 €
The German airline Germania is currently changing the livery of its fleet. One of the first 737-700s that will sport the new identity with the new and fresher logo is D-AGEC. Berlin-based Germania has been a mainstay in wet-leasing for quite some time. With the new appearance the airline would like to put the focus back onto strengthening its own brand: much of Germania's fleet is operated for Air Berlin in its red and white colors throughout Europe.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Germania |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 21 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | D-AGEC |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The German airline Germania is currently changing the livery of its fleet. One of the first 737-700s that will sport the new identity with the new and fresher logo is D-AGEC. Berlin-based Germania has been a mainstay in wet-leasing for quite some time. With the new appearance the airline would like to put the focus back onto strengthening its own brand: much of Germania's fleet is operated for Air Berlin in its red and white colors throughout Europe.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Germania |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 21 x 77 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 36 g |
| Aircraft Registration | D-AGEC |