Flying Bulls Douglas DC-6B
Product number:
554077
Listprice:
56,00 €
Having been delivered to the Yugoslav President Tito back in 1958 as the last DC-6 built, this classic is now based at the Hangar 7 in Salzburg, Austria. More aircraft of the Flying Bulls are to follow.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Flying Bulls |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-6 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 169 x 58 x 169 mm |
| Wingspan | 179 mm |
| Weight | 290 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Having been delivered to the Yugoslav President Tito back in 1958 as the last DC-6 built, this classic is now based at the Hangar 7 in Salzburg, Austria. More aircraft of the Flying Bulls are to follow.
| Manufacturer | Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Flying Bulls |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-6 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 169 x 58 x 169 mm |
| Wingspan | 179 mm |
| Weight | 290 g |
| Release Date | May/June 2011 |