Fire department set Berlin fire department "100th anniversary"
Product number:
285940
Listprice:
69,90 €
When hearing „fire department Suarez“ for the first time, one might think about a brigade in the South of Spain – but the emergency station of the Berlin fire department received its name because of the location in the Suarez-Street in Berlin.
| Manufacturer | MAN, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / red / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 38 x 171 mm |
| Weight | 169 g |
| Production date | 10/2007 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
When hearing „fire department Suarez“ for the first time, one might think about a brigade in the South of Spain – but the emergency station of the Berlin fire department received its name because of the location in the Suarez-Street in Berlin.
| Manufacturer | MAN, Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / red / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 38 x 171 mm |
| Weight | 169 g |
| Production date | 10/2007 |
| Limited quantity | 1000 |