Eurolot ATR-42
Product number:
511629
Listprice:
9,25 €
The first model from the Polish airline Lot’s subsidiary which, after having received three ATR-42 in July 1998, chose a livery of its own. This plane carries the registration SP-EEB.
| Manufacturer | ATR |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | EuroLOT |
| Category | WINGS |
| Wings Type | ATR-42 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 23 x 77 mm |
| Wingspan | 49 mm |
| Weight | 21 g |
| Aircraft Registration | SP-EEB |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The first model from the Polish airline Lot’s subsidiary which, after having received three ATR-42 in July 1998, chose a livery of its own. This plane carries the registration SP-EEB.
| Manufacturer | ATR |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | EuroLOT |
| Category | WINGS |
| Wings Type | ATR-42 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 76 x 23 x 77 mm |
| Wingspan | 49 mm |
| Weight | 21 g |
| Aircraft Registration | SP-EEB |