Eurofighter Typhoon - No IX(B) Squadron, RAF Lossiemouth - “Batman” Agressor scheme – ZJ914 / WS-T
Product number:
580700
Listprice:
99,95 €
No IX Squadron was disbanded in 2019 after de-commissioning of its Tornado attack aircraft, was however immediately afterwards re-formed at RAF Lossiemouth in Scotland as at the first dedicated aggressor / adversary unit in the Royal Air Force. A part of its Tranche 1 Typhoons will be repainted into special color schemes and will operate as adversaries for training pilots in air-to-air combat. Due to the unit’s bat mascot, and the matt black overall color, the nickname “Batman scheme” quickly stuck.
| Manufacturer | Eurofighter |
|---|---|
| Scale | 1:72 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Typhoon |
| Material | metal |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 252 x 83 x 252 mm |
| Weight | 805 g |
| Aircraft Registration | ZJ914 / WS-T |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
No IX Squadron was disbanded in 2019 after de-commissioning of its Tornado attack aircraft, was however immediately afterwards re-formed at RAF Lossiemouth in Scotland as at the first dedicated aggressor / adversary unit in the Royal Air Force. A part of its Tranche 1 Typhoons will be repainted into special color schemes and will operate as adversaries for training pilots in air-to-air combat. Due to the unit’s bat mascot, and the matt black overall color, the nickname “Batman scheme” quickly stuck.
| Manufacturer | Eurofighter |
|---|---|
| Scale | 1:72 |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Typhoon |
| Material | metal |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 252 x 83 x 252 mm |
| Weight | 805 g |
| Aircraft Registration | ZJ914 / WS-T |
| Release Date | July/August 2021 |