Etihad Airways Airbus A380
Product number:
527712
Listprice:
34,90 €
Traditional Islamic design and modern Arabian architecture in Abu Dhabi inspired the new geometrical pattern which premiered on EtihadAirways’ first A380 "super-jumbo".
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Etihad |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 50 x 166 mm |
| Wingspan | 160 mm |
| Weight | 303 g |
| Aircraft Registration | A6-APA |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Traditional Islamic design and modern Arabian architecture in Abu Dhabi inspired the new geometrical pattern which premiered on EtihadAirways’ first A380 "super-jumbo".
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Etihad |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 50 x 166 mm |
| Wingspan | 160 mm |
| Weight | 303 g |
| Aircraft Registration | A6-APA |
| Release Date | May/June 2015 |