Ethiopian Airlines Boeing 777-200LR
Product number:
528115
Listprice:
32,95 €
The six long-range "triple sevens" are operated mainly on routes connecting the Ethiopian capital Addis Ababa to Europe, North America and East Asia.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Ethiopian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 130 mm |
| Weight | 157 g |
| Aircraft Registration | ET-ANN The Blue Nile |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The six long-range "triple sevens" are operated mainly on routes connecting the Ethiopian capital Addis Ababa to Europe, North America and East Asia.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Ethiopian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 130 mm |
| Weight | 157 g |
| Aircraft Registration | ET-ANN The Blue Nile |
| Release Date | September/October 2015 |