Emirates Airbus A380 - new Colors - A6-EOG
Product number:
537193
Listprice:
48,95 €
After 24 years, Dubai-based Emirates as refreshed its livery. The flag covering the stabilizer and parts of its tail received a "3D effect", while the "Emirates" titles on the fuselage have been significantly enlarged. © 2023 Emirates Group
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Emirates |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 50 x 166 mm |
| Wingspan | 160 mm |
| Weight | 318 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After 24 years, Dubai-based Emirates as refreshed its livery. The flag covering the stabilizer and parts of its tail received a "3D effect", while the "Emirates" titles on the fuselage have been significantly enlarged. © 2023 Emirates Group
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Emirates |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 50 x 166 mm |
| Wingspan | 160 mm |
| Weight | 318 g |
| Release Date | November/December 2023 |