Delta Air Lines Boeing 747-400
Product number:
506915-002
Listprice:
34,95 €
Due to the merger with Northwest Airlines, this 747-400 with the registration N674US is flying in Delta Air Lines colors. The airplane was delivered to Northwest in December 1989.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Delta Air Lines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 129 mm |
| Weight | 185 g |
| Aircraft Registration | N674US |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Due to the merger with Northwest Airlines, this 747-400 with the registration N674US is flying in Delta Air Lines colors. The airplane was delivered to Northwest in December 1989.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Delta Air Lines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 129 mm |
| Weight | 185 g |
| Aircraft Registration | N674US |
| Release Date | September/October 2016 |