dba Boeing 737-300
Product number:
561105
Listprice:
21,50 €
Today, dba operates ten Boeing 737-300s, and after years of losses, the airline has made a name for itself as a financially sound and successful nofrillsairline. The original of our new model is D-ADIF, a 737-3L9, taken over from the Danish Maersk in May 2004.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Deutsche BA |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 30 x 96 mm |
| Wingspan | 72 mm |
| Weight | 59 g |
| Release Date | January/February 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Today, dba operates ten Boeing 737-300s, and after years of losses, the airline has made a name for itself as a financially sound and successful nofrillsairline. The original of our new model is D-ADIF, a 737-3L9, taken over from the Danish Maersk in May 2004.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Deutsche BA |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 30 x 96 mm |
| Wingspan | 72 mm |
| Weight | 59 g |
| Release Date | January/February 2005 |