DAF XG rounded steel bodies semitrailer, orange
Product number:
316941
Listprice:
39,95 €
The vehicles in the municipal orange construction vehicle series will be continued. A new addition to the fleet is now the DAF XG in the low-roof version, which has a round steel dump semi-trailer saddled to it. The Kempf SKM 35/2 is primarily used for bulk transport (sand, gravel, grain, fertilizer or even scrap metal, to name just a few examples).
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicles in the municipal orange construction vehicle series will be continued. A new addition to the fleet is now the DAF XG in the low-roof version, which has a round steel dump semi-trailer saddled to it. The Kempf SKM 35/2 is primarily used for bulk transport (sand, gravel, grain, fertilizer or even scrap metal, to name just a few examples).
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2023 |