DAF XG refrigerated box semitrailer, "Wirtz Freight Forwarding / 25 Years of the Porsche Club Bonn"
Product number:
321907
Listprice:
49,95 €
Wilfried Wirtz from Bornheim, a Porsche driver and member of the Porsche Club Bonn, has designed a specially customized trailer to mark the club’s anniversary. Herpa will produce a limited-edition model featuring Wirtz’s new DAF XG tractor unit.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | red, black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Wilfried Wirtz from Bornheim, a Porsche driver and member of the Porsche Club Bonn, has designed a specially customized trailer to mark the club’s anniversary. Herpa will produce a limited-edition model featuring Wirtz’s new DAF XG tractor unit.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | red, black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |