DAF XG+ refrigerated box semitrailer"Henglein/Gnocci"
Product number:
122313
Listprice:
58,78 €
After a longer break, another truck highlight based on a vehicle from the Henglein company joins the Herpa program. The latest DAF XG+ pulls a refrigerated semitrailer with Henglein product advertising for Gnocchi. The model is produced in a one-time edition with the popular display case box.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a longer break, another truck highlight based on a vehicle from the Henglein company joins the Herpa program. The latest DAF XG+ pulls a refrigerated semitrailer with Henglein product advertising for Gnocchi. The model is produced in a one-time edition with the popular display case box.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |