DAF XG curtain canvas semitrailer truck "CTJ" (North Rhine-Westphalia/Dormagen)
Product number:
318495
Listprice:
47,95 €
CTJ Janssen GmbH was founded in 1985 and has been managed by the second generation since 2008. The company has developed from what was once exclusively a tanker haulier into a classic and modern transport company with over 300 of its own vehicles. The modern fleet is represented here by a DAF XG (318495) in the company's own design and the MAN (318501) in dark green, which drives for Funny Frisch. Both models are produced in small numbers.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | CTJ Janssen GmbH |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
CTJ Janssen GmbH was founded in 1985 and has been managed by the second generation since 2008. The company has developed from what was once exclusively a tanker haulier into a classic and modern transport company with over 300 of its own vehicles. The modern fleet is represented here by a DAF XG (318495) in the company's own design and the MAN (318501) in dark green, which drives for Funny Frisch. Both models are produced in small numbers.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | CTJ Janssen GmbH |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2024 |