DAF XG+ container semitrailer "Acargo/Yang Ming"
Product number:
321914
Listprice:
49,95 €
For the second time, Herpa is releasing a miniature model of one of the new DAF XG+ trucks from the Hamburg-based company Acargo. The tractor unit features classic Native American motifs, while the trailer carries a 20-foot Yang Ming container. The model is being released as a one-time edition
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow, grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the second time, Herpa is releasing a miniature model of one of the new DAF XG+ trucks from the Hamburg-based company Acargo. The tractor unit features classic Native American motifs, while the trailer carries a 20-foot Yang Ming container. The model is being released as a one-time edition
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow, grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |